Odborky

Odborné zkoušky skautů a skautek neboli odborky mají v českém skautingu velmi dlouhou tradici, první vznikly ještě za Rakouska-Uherska. Od té doby se ale samozřejmě vyvíjely a mnohokrát změnily a aktualizovaly. Nejnovější verze odborek je stará jen pár let.

Cílem odborek je povzbudit a rozvíjet zájem skautů a skautek v konkrétní oblasti lidské činnosti. Často se jedná o dovednosti, které se věnují i mimo Junáka – sport, hudba, výtvarné umění, různé praktické dovednosti, přírodní či humanitní obory a podobně. Některé odborky se lépe plní na táboře, jiné během roku na schůzkách, výpravách i doma.

V praxi to tedy vypadá tak, že si skaut vybere podle svých zájmů odborku, kterou by rád plnil, a z ní určitý počet úkolů podle věku. S plněním odborky včetně kontroly úkolů pomáhá tzv. patron, což je obvykle jeden z vedoucích, který má k dané oblasti také blízko nebo nejlépe má tuto odborku také splněnou. Když se podaří skautovi splnit všechny úkoly z odborky, je mu slavnostně předána nášivka jako důkaz.

Obtížnost odborek závisí na věku. S tím, jak skautovi přibývají léta, přibývají i úkoly v odborce, které dodatečně plní, aby si nášivku mohl ponechat.

Světýlka a vlčci

Odborkám pro světlušky a vlčata se tradičně říká světýlka a vlčci. Mají trojúhelníkový tvar. Každou tvoří 10 úkolů a pro získání nášivky je potřeba splnit 8 z nich.

Všechny potřebné informace naleznete zde: https://vlcciasvetylka.skaut.cz/

Skautské odborky

Plnění skautských odborek je rozdělené do třech věkových kategorií:

Mladší skauti a skautky (10 – 12 let)

Starší skauti a skautky (13 – 15 let)

Roveři a rangers (od 16 let výš) a také oldskauti jakéhokoli věku

Mladší skauti a skautky mají na obrubě nášivky jeden bílý proužek. Starší si na obrubu vyšijí druhý proužek a roveři a oldskauti třetí.

Přehled skautských odborek je zde: https://odborky.skaut.cz/

Speciální odborky

Také existuje několik speciálních odborek, například Tři orlí pera, Tři kapky rosy nebo Tři vlčí tesáky.

Tři orlí pera

Tuto zkoušku plnili skauti poprvé na táboře už v roce 1917! Úkolů tehdy ale bylo pět a dost jiných než dnes. Smyslem bylo posilovat schopnost sebezapření a trpělivosti v překonání sebe sama.  Dnes jsou to tři zkoušky pro skauty, které se plní na táboře. Nedávno byla sice Orlí pera zařazena mezi výzvy ke Skautské stezce, ale my je plníme stejně jako dřív bez návaznosti na ní.

  1. pero – 24 hodin mlčet, nepromluvit ani slovo
  2. pero – 24 hodin nejíst a pít jen vodu
  3. pero – 24 hodin přečkat v okolí tábora bez toho, aby ho kdokoli spatřil, s nikým nekomunikovat

Tři kapky rosy (pro světlušky) a Tři vlčí tesáky (pro vlčata)

Připevňují se na turbánek.

  1. úkol – stezka odvahy: potmě někam sama / sám dojdu.
  2. úkol – samotka: vydržím 6 hodin o samotě v lese, aniž by mě kdokoli spatřil. Dělám si poznámky o tom, co slyším z tábora a vidím v okolí.
  3. úkol – výlet: společně s další světluškou nebo vlčetem půjdu podle mapy na výlet, cestou plníme různé úkoly