Co děláme

Výpravy

Výprav se obvykle účastní obě části našeho oddílu, nadějkovská i sepekovská. Na víkendovou výpravu jezdíme většinou dvakrát do roka, na podzim a na jaře. Přespáváme buď v klubovně nebo základně zapůjčené od některého jiného skautského oddílu nebo střediska, nebo na faře. Občas uspořádáme i jednodenní výpravu nebo výlet.

Letní tábor

Letní tábor míváme tradičně první dva týdny v červenci. Skoro pokaždé táboříme na jiném místě, většinou na pronajaté louce, kde si postavíme podsadové stany, jedno tee-pee a dva vojenské stany jako kuchyni a jídelnu/společenský stan. Dvakrát jsme měli od milevských skautů zapůjčenou louku se srubem u Bečic.

Tábor mívá vždy nějaké téma, v jehož duchu se odehrávají hry a aktivity (Indiáni, Keltové, Cesty časem, Cesta kolem světa…). V programu nechybí večerní ohně s písněmi, koupání, výlet, plnění skautských odborek a dalších úkolů, noční hlídky… Vrcholem tábora je slibový táborák, u kterého se slavnostně skládá skautský slib a předávají různá ocenění.

Svojsíkův závod

Tato celostátní akce pořádáná každý druhý rok (v liché roky) je soutěží družin skautů a skautek v různých disciplínách: zdravověda, řešení krizových situací, orientace v terénu, pobyt v přírodě (rozdělávání ohně, znalost rostlin…), zjišťování informací, týmová spolupráce; dále tam můžou být šifry, uzlování, úkoly na manuální zručnost, fyzičku a mnohé další. Některé úkoly se plní i před samotným odjezdem na závod. Stanoviště s disciplínami bývají rozmístěna buď v lese nebo po městě, kde se závod pořádá.

V dubnu nebo květnu probíhají základní (okresní) kola závodu. Nejlepší družiny postupují do krajského kola, které se odehrává v červnu, a pak do celostátního v září.

Svojsíkův závod je pojmenován po zakladateli českého skautingu Antonínovi Benjamínovi Svojsíkovi. První byl uspořádán už v roce 1946, od té doby ale samozřejmě prošel mnohými změnami.

Závod vlčat a světlušek o putovní totem náčelníka a vlajku náčelníka

Závod vlčat a světlušek neboli ZVaS je vlastně obdobou Svojsíkova závodu pro mladší skauty – tedy vlčata a světlušky. Disciplíny bývají podobné, ale jednodušší. Pořádá se v sudé roky v podobné termíny jako Svojsíkáč. Vítězná družina vlčat má na dva roky propůjčený totem a světlušek vlajku.

Další aktivity

Kromě výše zmíněných činností si občas vymyslíme něco dalšího: promítání, hraní deskovek, výlet do bazénu či na lezeckou stěnu, nebo výtvarnou a vyráběcí schůzku.

Také se zúčastňujeme některých akcí pořádanými jinými nadějkovskými spolky nebo farností, třeba tříkrálové sbírky, vítání ptačího zpěvu, úklidu koryta říčky Smutné a podobně.

Připojili jsme se i ke skautským akcím jako je Setkání středisek, Jihočeské jamboree (setkání skautů z jižních Čech), městská hra Mafie v Českých Budějovicích, orientační běh Kroky k dobrému skutku a jistě se do podobných aktivit budeme zapojovat i v budoucnu.