Schůzky

Schůzky budou probíhat každý  pátek v 17 – 19 hodin. První letošní se uskuteční 15. září.

Jsou společné pro všechny – světlušky, vlčata, skautky i skauty. V současné době chodí na schůzky děti ve věku od předškoláků (benjamínci) do 6. třídy. Část programu bude společná a část rozdělená např. pro mladší a starší.

Scházíme se v naší klubovně na faře na náměstí v Nadějkově nebo na přilehlé farské zahradě. Většinu času trávíme venku; nejčastěji na zahradě, občas chodíme i do lesa.

Na schůzky si berte oblečení vhodné na hry nebo do lesa a kdo má, svůj skautský sešit nebo Skautskou stezku či Nováčka.

Kontakty na vedoucí naleznete v záložce Nadějkov → Kontakty.

Klubovna

Klubovnu máme na faře v Nadějkově (Chocholouškovo náměstí čp. 7). Zde pohled ze zahrady.

Naši klubovnu tvoří dvě malé místnosti v přízemí. Jedna je vymalována na oranžovo a druhá na modro. Zdi jsou zaplněné nejrůznějšími nástěnkami, plakáty i upomínkami na proběhlé hry. V zimě si topíme v kamnech, přezůvky do klubovny nenosíme.

Co děláme na schůzkách?

Na schůzkách hrajeme různé hry- pohybové, strategické, slovní, přemýšlecí i takové, během kterých si můžeme procvičit všelijaké znalosti a dovednosti. Učíme se například uzly, šifry, zacházení s mapou a buzolou, stopy zvířat, základy zdravovědy atd.

Každý rok máme vymyšlenou etapovou hru, ve které spolu soutěží obvykle tři nebo čtyři skupinky. Za hry a další aktivity dostávají nějaké platidlo (diamanty, zlaté valounky…), za které si pak pořizují to, o co se hraje. V minulých letech jsme například měli etapovou hru z prostředí divokého západu (Zlaté údolí), let balonů kolem světa, s tematikou dobývání vesmíru a obsazování planetek, botanickou expedici se sběrem obrázků květin a stromů, Indiáni, Město elfů…

Každý, kdo začne chodit na skautské schůzky, dostane Nováčka, což je sešit se základními informacemi o skautingu a s různými úkoly. Světlušky a vlčata (tj. mladší skauti ve věku 1. – 5. třídy) mají svůj a starší skauti a skautky také. Kdo má zájem, může po splnění Nováčka začít plnit další sešity se Skautskou stezkou, Cestičkou světlušek nebo Stezkou vlčat.

Kromě toho se také dají plnit Odborky. Ty mají ve skautingu dlouhou tradici, i když se čas od času mění podmínky a přibývají další. Jsou z různých oborů; sportovní, přírodovědné, umělecké a další. Více na: odborky.skaut.cz a vlcciasvetylka.skaut.cz.

U nás v Nadějkově se už několik let plní také „korálky„. To jsou různé úkoly nebo zkoušky, inspirované Foglarovými bobříky, Setonovými indiánskými zkouškami a podobně. Některé jsou jednoduché a dají se splnit za chvíli; jiné jsou složitější a skládají se z víc úkolů, které můžou zabrat i docela dost času nebo se plní na pokračování.

Kdo korálek splní, pověsí si ho jako trofej na šňůrku se svým jménem v klubovně a dostane malý diplomeček, který si může nalepit do svého skautského sešitu.