Korálky

Tato záložka bude zajímat spíš nadějkovské skauty než sepekovské, protože korálky plníme na schůzkách. Některé z nich doma plnit nepůjde, ale pár jsme jich sem vybrali. Postupně se tu bude něco objevovat.

Připrav si kousek látky s dírou, jehlu, nit, nůžky, různé knoflíky…
Pokud chceš plnit tento korálek, jako důkaz pošli fotku.
1. – 3. třída:
Přišij tři knoflíky: se dvěma dírami, se čtyřmi a s poutkem.
Zašij díru v látce (nějak hezky :-))
Obrub látku tak, aby se netřepily okraje.
4. – 6. třída:
Totéž, co předchozí a navíc na druhou díru přišij malou záplatu nebo nášivku.
Ušij něco užitečného, třeba pytlíček na KPZ nebo skautský sešit buď se stahovací šňůrkou nebo knoflíky a dírkami nebo na patentky.
7. – 9. třída:
Totéž, co předchozí a navíc ten pytlíček nabarvi nebo na něj vyšij jméno nebo obrázek.

Tento korálek vychází z jednoho z Bobříků od Jaroslava Foglara, ale je zkrácena vzdálenost, ze které se hází, a počet míčků.
Potřeba je hodně míčků, provázek a nějaké měřidlo (pásmo, metr).
Naměř si čtverec o hraně jeden metr a vyznač ho provázkem. Taky jdou použít třeba klacky apod. Pak si odměř vzdálenost, ze které budeš házet – pokud chodíš do 1. – 3. třídy, bude to 5 metrů, pro 4. – 6. třídu 6 metrů a pro 7. – 9. třídu 7 metrů.
Na startovní čáru si připrav 40 míčků. Pokud jich nemáš tolik, házej dvakrát dvaceti míčky, čtyřikrát deseti nebo si nasbírej třeba smrkové šišky. Ze 40 pokusů se do čtverce musíš trefit aspoň 32x, takže nejvýš 8 míčků může padnout vedle. Počítá se, kam míček dopadne, ne kam se odrazí nebo dokutálí.
Pokud chceš vyzkoušet originál Foglarova Bobříka míření, házej z 10 metrů 100 míčků, do čtverce jich musíš trefit aspoň 80. Je to dost těžké.

Šifry

Vyrobte si vlastní KPZ, neboli Krabičku poslední záchrany. Hodí se na ní nějaká pevnější krabička, dobrá je vodotěsná, které nevadí, když zmokne nebo spadne do vody. Ale nutné to není. Plechová krabička se dá použít pro ohřev vody. Do velké krabičky se toho hodně vejde, ale malá je zase skladná; takže to chce zvolit nějakou střední velikost.
Záleží na tom, co v ní chcete mít. Někdo si vyrobí malou KPZ jen s pár důležitými věcmi, jiný zase extra vybavenou s mnoha důmyslnými vychytávkami do všech možných situací.
Do takové tradiční KPZ patří: malá tužka, papír, sirky se škrtátkem, kousek březové kůry (je dobrá na rozdělávání ohně), několik spínacích špendlíků, špendlíků, připínáčků, jehla a nit, žiletka (pro menší děti raději ne), pár knoflíků, gumiček, kousek provázku a drátku, náplast, kousek obvazu, malý pytlíček.
Dále tam může být pár mincí (nebo i bankovka), poštovní známka, malé zrcátko, místo sirek magnéziové škrtátko atd. Podle toho, co tak kdo využije.

Květiny
Stromy a keře