Skauting

Skauting je celosvětové hnutí, existuje ve všech zemích kromě šesti. Na celém světě žije více než 60 milionů skautů, u nás přes 64 tisíc.

Slovo „skaut“ znamená průzkumník, zvěd. Vybral ho zakladatel skautského hnutí sir Robert Baden-Powell (více v záložce historie).

Většina skautů v České republice, včetně našeho oddílu, patří do organizace Junák – český skaut.

„Junák – český skaut, z.s. je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek, jehož posláním a účelem je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí Robertem Badenem-Powellem a zakladatelem českého skautingu Antonínem Benjamínem Svojsíkem.“

Skautská výchovná metoda spočívá v těchto bodech:

• slib a zákon
  • symbolický rámec
  • družinový systém
  • dospělí průvodci
  • učení se zkušeností
  • program osobního růstu
  • příroda
  • zapojení do společnosti

Věkové kategorie skautů

Původně byli všichni skauti nazýváni prostě skauti. Později se ale pro odlišení různých věkových kategorií vžily další názvy. Nemusí být ve všech zemích stejné.

Nejmladším skautům se říká benjamínci. Jsou to předškoláci, často ještě i prvňáci (záleží na oddíle). Skautky ve věku prvního stupně základní školy se nazývají světlušky (u vodních skautů žabičky) a skauti tohoto věku vlčata. Skautům cca od 16 let výše se říká roveři (rover = poutník), někdy se pro skautky používá i označení rangers (strážkyně). A nejstarší skauti jsou oldskauti – a to ani nemusí být moc staří, cca od 26 let 🙂